SYNERGIA

Projekt má za cieľ spojiť netradične jazz s prvkami rómskeho folklóru. Zámerom tohto kvalitného a invenčného projektu je osloviť širokú verejnosť, tiež rómsku menšinu a prispieť k zviditeľneniu menšinových hudobných žánrov. Tento projekt má tiež poukázať na to, ako sa dá hudbou búrať rasizmus, diskriminácia.  Spojiť 2 rôzne hudobné žánre, rómsky folklór a jazz je ojedinelá netradičná myšlienka. Zámerom je priniesť poslucháčom, divákom neopakovateľný hudobný zážitok, ukázať poslucháčom aká je hudba rôznorodá, ako sa dajú rôzne žánre spájať, ako sa dá hudbou búrať rasizmus, diskriminácia.

Hrajú:
Juraj Burian – gitara
David Hodek – bicie
Eugen Vizvary – klávesy
Per Mathisen – basgitara
Ján Berky – husle

JURAJ BURIAN

Narodený na SR – 21. 4. 1963 študoval u profesora Zsapku na  Konzervatóriu v Bratislave.Ako jeden z mála slovenských hudobníkov vyštudoval Berklee College of Music v Bostone  USA …V rokoch 1990 a 2001 vyhral cenu inštrumentalista roka – cena  slovenskej akadémie umenia.

Venuje sa hre na akustickú gitaru, je skvelý a vyhľadávaný štúdiový hráč. Bol členom kapely Petra Breinera – Klobása, pôsobil v jazzovom triu spolu s akademickým gitaristom a známym jazzmanom Matúšom Jakabčicom a Antonom Jarom . Dlhé obdobie spolupracuje s jazzovou speváčkou  Adrienou Bartošovou – Scat band.

DÁVID HODEK

Dávid Hodek sa narodil 19. 9. 1997 v Komárne,  malom meste na juhu Slovenska. Nezvyčajný záujem o hudbu si všimli jeho rodičia už v útlom veku. Bicie ho očarili od troch rokov. Vtedajším vzorom mu bol bubeník Sonny Emory, jeho hra a funky muzika skupiny Earth Wind & Fire ho úplné opantali. Prvýkrát sa predstavil verejnosti ako štvorročný v bluesovej formácii HDB. Skutočnosť, že ide o výnimočný talent, potvrdil v Budapešti Vilmos Jávori, lektor na strednej odbornej hudobnej škole, kde študoval ako 5-6 ročný.

Jeho talent potvrdili aj majstri ako: Poogie Bell, Jojo Mayer, Martin Valihora V r. 2008 založil formáciu Dávid Hodek Quartet a v r.2009 táto skvelá zostava

profesionálnych muzikantov spečatila svoju prácu debutovým albumom THE FIRST

EUGEN VIZVÁRY

Narodil sa v r. 1977 v Bratislave, Slovensko. Pochádza z hudobníckej rodiny. Absolvoval ĽŠU v Bratislave, hru na klavíry. Počas štúdia sa zúčastnil na viacerých klavírnych súťažiach s popredným umiestnením. Navštevoval súkromné štúdium hry na klavír v Budapešti, so zameraním na jazz.

Patrí k najvyhľadávanejším klaviristom v Slovenskej a Českej Republike.

Jeho hudobná činnosť spočíva v práci v hudobných štúdiach, komponovaním, aranžovaním, pôsobí ako producent a doprevádza popredných Slovenských a Českých umelcov.

Účinkuje v rôznych Televíznych Show’s.

PER MATHISEN

Narodil sa 7. októbra 1969 v Nórsku.

Je známi ako nórsky jazzový basgitarista a kontrabasista a skladateľ,

spolupracujúci so skvelými jazzovými muzikantami ako  Terri Lyne Carrington, Geri Allen, Gary Thomas, Bill Bruford, Alex Acuña, Gary Husband, Ralph Peterson, Nguyen Le and Terje Rypdal.

Jeho bratia sú jazzový muzikanti Hans Mathisen – gitara, Nils Mathisel – klavír, gitara, husle, Ole Mathisen – saxofón, klarinet.

Per Mathisen študoval jazz na  Trondheim musikkonservatorium, kde počas tohto štúdia absolvoval aj semester na Berklee school of music.

Je mu častokrát pridávaný prívlastok – nórsky Jaco Pastorius.

JÁN BERKY MRENICA JR.

Po absolvovaní odboru husle na bratislavskom konzervatóriu tri roky pôsobil v SĽUK-u. Známym sa stal predovšetkým účinkovaním v orchestri Diabolské husle, ktorý zakladal jeho otec, legendárny husľový virtuóz Ján Berky-Mrenica st. Vedenie orchestra prevzal v roku 1997 a doteraz je hlavným tvorcom repertoáru tohoto telesa .

Svoj výnimočný talent zužitkoval aj pri spolupráci na knihe o najznámejších rómskych piesňach či tvorbe hudobných aranžmánov pre profilové albumy Diabolských huslí, ale aj folklórnych súborov Technik a Gymnik. Hudobne sa podieľal aj na filme Cinka Panna či projekte SĽUK-u Strom.

Je otcom myšlienky podpory talentovaných detí zo sociálne a inak znevýhodneného prostredia, ktorá vyústila do vzniku projektu Divé maky.

V roku 1999 získal Zlatú platňu za album Gypsy Dance. V tom istom roku spolu so svojím orchestrom zvíťazil v celosvetovej súťaži folklórnych hudieb v poľskom Cziechoczinku. V roku 2000 si taktiež prevzal 3x cenu Slovenskej hudobnej akadémie Grammy : Interpret roka, Album roku, Najlepší orchester.

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

myspace.com/jurajburian

www.davidhodek.com/

permathisen.com/

diabolskehusle.sk/sk/uvod/